اوپک و متحدانش ۱۵۹ درصد به قرارداد کاهش تولید پایبند بوده اند .

نوشته شده در تاریخ: 07 شهریور 1398-11:35
اوپک و متحدانش ۱۵۹ درصد به قرارداد کاهش تولید پایبند بوده اند .

 به گزارش کانال نفت به نقل از راشا تودی، ائتلاف اوپک و متحدانش در ماه جولای 159 درصد به قرارداد کاهش تولید  پایبند بود. این گروه قرارداد کاهش تولید را تا مارس2020 تمدید کرد تا عرضه اضافی نفت در بازار را از بین برده و قیمت نفت را افزایش دهد.

 کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش اوپک و کشورهای غیر اوپک  اعلام کرد این گروه در جولای 2019 ،  159 درصد به توافق کاهش تولید پایبند بوده که 22 درصد بیشتر از ماه ژوئن است. از زمان آغاز این قرارداد در ابتدای سال جاری میلادی، میانگین پایبندی اوپک و متحدانش به این قرارداد 134 درصد بوده است. این کمیته  نظارتی  این اطلاعات را با بررسی گزارش ماهانه کمیته مشترک فنی و تحولات اخیر بازار نفت و دورنمای کوتاه مدت سال جاری و سال آینده منتشر کرده است.

اوپک و کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش تولید با اشاره به اهمیت این توافق در حمایت از ثبات بازار، اعلام کردند این سطح بالای پایبندی بی ثباتی در بازار را در بحبوحه نگرانی از رشد اقتصادی جبران کرده است.

 ‏ طبق گفته اوپک، کاهش تولید نفت به همراه تقاضای خوب برای این محصول جلوی رشد بیش از حد ذخایر نفت جهان را گرفته و در نیمه دوم سال میلادی جاری باعث کاهش این ذخایر خواهد شد.

ولی تلاش های اوپک برای بالا بردن قیمت نفت به خاطر نگرانی در مورد تقاضای جهانی نفت چندان موفقیت آمیز نبوده است.

 گزارش ماهانه بازار نفت اوپک دو هفته پیش نشان داد تولید نفت خام اوپک به تنهایی در جولای 246 هزار بشکه در روز نسبت به ماه ژوئن کاهش یافته که دلیل آن کاهش بالای تولید عربستان سعودی ، محدود شدن تولید نفت ایران و ونزوئلا به خاطر تحریم‌های آمریکا و پایین آمدن تولید لیبی به خاطر قطعی برق در این کشور است.

 عربستان سعودی قول داده تولید نفت خود را زیر 10 میلیون بشکه در روز نگه دارد در حالی که سهمیه این کشور طبق قرارداد کاهش تولید 10.3 میلیون بشکه در روز است. صادرات عربستان هم کمتر از 7 میلیون بشکه در روز می ماند. 

 ایران و ونزوئلا که هر دو تحت تحریم های آمریکا قرار دارند، شاهد کاهش تولید نفت خام خود بودند. تولید نفت در لیبی، یکی از بهترین اعضای اوپک در زمینه یکنواخت بودن میزان تولید هم در بحبوحه نگرانی‌ها امنیتی 42 هزار بشکه در روز کاهش یافته و به 1.078 میلیون بشکه در روز در ماه گذشته رسیده است.

کانال نفتمرجع صنعت نفت و پتروشيمي