• به

  کانال نفت

  ،

  مرجع صنعت نفت و پتروشيمي

  خوش آمدید.
 • امروز: چهارشنبه 1 آبان 1398
 • آخرین به روز رسانی: چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۷

خواب آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران هیچگاه تعبیر نمی‌شود

خواب آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران هیچگاه تعبیر نمی‌شود
 • کانال نفت  
 • 02 مهر 1397-11:51
 • 325 بازدید
صادرات نفت ایران به هیچ کشوری جز کره جنوبی قطع نشد

خواب آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران هیچگاه تعبیر نمی‌شود

وزیر نفت با تاکید بر این که خرید نفت هیچ کشوری به جز کره جنوبی از ایران قطع نشده است، تاکید کرد: خواب آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران هیچگاه تعبیر نمی‌شود.

به گزارش کانال نفت به نقل از شانا، بیژن زنگنه، امروز (دوشنبه، دوم مهرماه) در حاشیه گشایش رسمی دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست که در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران در حال برگزاری است، به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ گفت.

وی درباره نشست دیروز (یکشنبه، یکم مهرماه) کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غیراوپک (JMMC) در الجزایر اظهار کرد: در این نشست بر پایبندی به سهمیه‌ها تاکید شد و هیچ بحثی درباره افزایش تولید مطرح نشد.

وزیر نفت به این پرسش که آیا حذف نفت ایران برای کوتاه‌مدت امکان‌پذیر است، پاسخ داد: حذف نفت ایران در میان‌مدت امکان‌پذیر نیست، اما در کوتاه مدت آمریکایی‌ها مسائلی در ذهنشان هست تا اگر شده حتی برای یک ماه به‌صورت نمادین صادرات نفت ایران را به صفر برسانند، اما این خواب هیچگاه تعبیر نمی‌شود.

زنگنه درباره این‌که افزایش نیافتن تولید اعضای اوپک و غیراوپک در نشست الجزایر چه پیامی برای آمریکا دارد، تصریح کرد: اوپک، سازمانی مستقل است و شاخه‌ای از وزارت انرژی امریکا نیست و دیروز هم گفتم صحبت آقای ترامپ که گفته‌ ما امنیت برخی کشورهای منطقه خلیج فارس را تامین می‌کنیم و بقای عمر آنها بستگی به حمایت و تلاش ما (آمریکا) دارد، بزرگ‌ترین توهین به ملت‌ها و کشورهای دوست آمریکا در منطقه است و امیدوارم که در اقدام‌هایشان نشان دهند که چقدر مستقل هستند.

وی درباره این‌که نشست الجزایر چه دستاوردی داشته است، گفت: آنچه در الجزایر حاصل شد این بود که هیچ کشوری پاسخ مثبتی به صحبت‌های آقای ترامپ نشان نداد و تقریبا اوپک و حتی کشورهای غیرعضو اوپک هم اعلام کردند اکنون نیازی به افزایش تولید نیست و این را اگر نگوییم شکست سخت؛ به‌طور حتم هیچ دستاوردی برای آقای ترامپ نداشته است.

زنگنه درباره این‌که آیا به جز کره جنوبی، کشور دیگری واردات نفت از ایران را قطع کرده است، افزود: برخی کشورها خرید نفت از ایران را کاهش داده‌اند، اما هیچ کشوری خرید نفت خود از ایران را متوقف نکرده و تنها کره جنوبی است که برای سه ماه پیاپی از ایران نفت نخریده است.

احتمال احیای کارت سوخت

وزیر نفت درباره عرضه نفت خام در بورس که پرسش یکی از خبرنگاران بود، گفت: سران سه قوه با عرضه نفت خام در بورس موافق هستند، اما هیئت دولت هنوز با عرضه نفت در بورس موافقت نکرده است.

زنگنه ادامه داد: به دلیل حساسیت‌های این موضوع اعلام شد که عرضه نفت در بورس ٢٠ درصد ریالی و ٨٠ درصد ارزی به‌طور آزمایشی و محدود در بورس عرضه شود و پس ارزیابی نتایج، تصمیم بعدی گرفته می‌شود. 

وی درباره عرضه خرده محموله ها در بورس هم اظهار کرد: عرضه خرده محموله‌ها مشخص است و تا حدود ۴۰ هزار بشکه می‌توانیم عرضه کنیم.

وزیر نفت درباره انتقادها به برگزاری نمایشگاه ایران پلاست هم اظهار کرد: انتقادها ارتباطی به برگزاری نمایشگاه ندارد و اگر فردی هم گله داشته باشد بیشتر مربوط به فعالیت‌های بازرگانی پایین دستی پتروشیمی است که چندان ربطی به شرکت‌های پتروشیمی ندارد.

زنگنه تصریح کرد: شرکت‌های پتروشیمی برای عرضه محصولات خود در بورس ابلاغیه دریافت می‌کنند که قیمت آنها هم مشخص است؛ به‌تازگی هم امکاناتی فراهم شده است که رقابت بهتری بین آنها انجام شود.

وی با بیان این که در یک تا ۲ ماه اخیر بورس تقریبا عرصه فعالیت تعدادی دلال بوده و کالا و مواد اولیه به دست تولید کننده واقعی نمی‌رسید، افزود: پارسال ٢٥٠ هزار تن مواد اولیه در بورس عرضه کردیم و بازار هم تعادل داشت. امسال هم همان مقدارعرضه کردیم، اما بالای یک میلیون تن تقاضا برای آن وجود داشت که نشان‌دهنده تقاضای رانتی است که به‌منظور تولید نبوده و سامانه هم نمی‌تواند آن را شناسایی کند.

وزیر نفت با تاکید بر این که قرار شد از نظر قیمتی دیگر سقفی برای رقابت در بورس نباشد تا فعالیت‌ها عادلانه‌تر انجام شود و در این صورت فکر می‌کنم قیمت نهایی برای مصرف کننده پایین بیاید، افزود: همچنین قرار است قیمت خوراک واحدهای پتروشیمی متناسب با تغییراتی که در نرخ ارز حاصل شده، مقداری تغییر کند.

زنگنه در پاسخ به پرسشی مبنی بر احیای کارت سوخت برای کنترل قاچاق آن از کشور هم اظهار کرد: احتمال دارد کارت سوخت برای کنترل قاچاق، دوباره احیا شود.

مطالب مرتبط

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

انصراف از پاسخ دادن