• به

  کانال نفت

  ،

  مرجع صنعت نفت و پتروشيمي

  خوش آمدید.
 • امروز: سه شنبه 21 مرداد 1399
 • آخرین به روز رسانی: سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۵

واحد فرآورش مرکزی میدان مشترک آذر تکمیل شد

واحد فرآورش مرکزی میدان مشترک آذر تکمیل شد
 • کانال نفت  
 • 15 تیر 1399-15:38
 • 37 بازدید

پروژه احداث واحد فرآورش مرکزی (CPF) میدان مشترک آذر تکمیل شد و این واحد هم‌اکنون برای ورود نفت و تحقق تولید نهایی ۶۵ هزار بشکه نفت خام در این میدان آماده است.

به گزارش کانال نفت به نقل از گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، شرکت مهندسی و توسعه نفت از تکمیل پروژه احداث واحد فراورش مرکزی میدان مشترک آذر و آغاز شمارش معکوس برای تولید روزانه 65 هزار بشکه نفت در این میدان خبر داده است.

طبق اعلام وزارت نفت، اجرای طرح توسعه میدان مشترک آذر با هدف تولید روزانه 65 هزار بشکه نفت در چارچوب قرارداد بیع متقابل در دستور کار شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت و شرکت اویک قرار گرفت و عملیات اجرایی توسعه آن به شرکت مهندسی و توسعه سروک آذر محول شد؛ میدانی که از نظر ژئوفیزیک و حفاری از پیچیده‌ترین میدان‌های نفتی ایران به شمار می‌رود و از حیث شرایط و کیفیت کار با دیگر میدان‌های نفتی کشور تفاوت دارد.

برداشت نفت از این میدان مشترک به میزان 15 هزار بشکه در روز، اواخر سال 95 کلید خورد و پس از گذشت حدود 2 ماه، این رقم به 30 هزار بشکه در روز افزایش یافت. حال بر اساس اعلام شرکت متن، هدفگذاری تولید 65 هزار بشکه‌ای این میدان نیز به زودی محقق می‌شود.  

کیوان یاراحمدی، مجری طرح توسعه آذر در حاشیه نوزدهمین نشست کمیته مدیریت مشترک این طرح، با اعلام تکمیل واحد فراورش مرکزی میدان آذر، عنوان کرده است: در صورت انجام موفقیت‌آمیز آزمایش 21 از 28 روز تولید نهایی، چگونگی بازپرداخت هزینه‌های نفتی به پیمانکار بیع متقابل، بررسی و تصویب خواهد شد.

به گفته وی، بخش‌های مختلف این طرح با حضور حداکثری نیروهای بومی منطقه اجرایی شده و تمام تلاش ما بر این است با توجه به اینکه پروژه در مراحل نهایی قرار گرفته است، نیروهای بومی بتوانند فعالیت خود را در این طرح ادامه دهند.

میدان نفتی آذر یکی از میدان‌های نفتی مشترک ایران با عراق است که در بلوک اناران، در دماغه کوه‌های زاگرس و در امتداد مرز ایران و عراق (در قسمت جنوب غربی ایلام) میان دو شهر مهران و دهلران واقع شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

انصراف از پاسخ دادن