• به

  کانال نفت

  ،

  مرجع صنعت نفت و پتروشيمي

  خوش آمدید.
 • امروز: یکشنبه 29 دی 1398
 • آخرین به روز رسانی: یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۰۵:۰۳

چه زمانی بهر برداری از فاز 11 پارس جنوبی محقق می شود؟

چه زمانی بهر برداری از فاز 11 پارس جنوبی محقق می شود؟
 • کانال نفت  
 • 10 شهریور 1398-09:21
 • 90 بازدید

به گزارش کانال نفت به نقل از خبرگزاری تسنیم ، بخشی از مرز مشترک مخزن گازی پارس جنوبی مربوط به فاز 11 است و با وجود مرزی بودن این فاز، پروژه توسعه آن، تنها پروژه توسعه نیافته پارس جنوبی است.
حدود 26 ماه از امضای قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی با کنسرسیومی به رهبری شرکت توتال فرانسه می گذرد. 12 تیرماه سال 96 بود که قرارداد طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی به ارزش 4 میلیارد و 800 میلیون دلار با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت، میان شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی متشکل از شرکت های توتال فرانسه، شرکت ملی نفت چین (CNPC) و شرکت پتروپارس به امضا رسید. توتال رهبری کنسرسیوم پروژه توسعه فاز ١١ پارس جنوبی را بر عهده داشت و سهم این شرکت فرانسوی در این کنسرسیوم 50.1 درصد، سهم شرکت چینی CNPC به میزان 30 درصد و سهم شرکت پتروپارس 19.9 درصد تعیین شد.
پس از آنکه شرکت توتال فرانسه با تکرار بدعهدی های گذشته خود، این پروژه را ترک کرد و پس از آنکه بیش از یک سال، اجرای قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی معطل بدعهدی توتال فرانسه بوده، اکنون بیش از یک سال است که این قرارداد معطل بدعهدی و عدم تعیین تکلیف شرکت CNPC چین است.
محمد مشکین فام، مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس  روز گذشته در خصوص آخرین وضعیت مذاکره با شرکت چینی (CNPCI) برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی، گفت: "مذاکره و مکاتبه با این شرکت طبق مفاد قرارداد در حال انجام است. تلاش شرکت ملی نفت ایران و شرکت چینی (CNPCI) این است تا از شرایط قرارداد عدول نشود. ان شاءالله به زودی تکلیف این فاز و نحوه اجرای آن مشخص می شود؛ با توجه به اینکه مذاکرات هنوز نهایی نشده است، از ارائه اطلاعات بیشتر معذورم."

مطالب مرتبط

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

انصراف از پاسخ دادن