• به

  کانال نفت

  ،

  مرجع صنعت نفت و پتروشيمي

  خوش آمدید.
 • امروز: چهارشنبه 30 مرداد 1398
 • آخرین به روز رسانی: چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۴

کنار گذاشتن شرکت اکسون موبیل امریکا از یک پروژه نفتی عراق.

کنار گذاشتن شرکت اکسون موبیل امریکا از یک پروژه نفتی عراق.
 • کانال نفت  
 • 19 مرداد 1398-11:59
 • 26 بازدید

 به گزارش  خبر گزاری تسنیم به نقل از رویترز، عراق به زودی به یک توافق با شرکت نفت بریتیش پترولیوم و انی برای یک پروژه خط لوله صادرات می رسد. این پروژه اول قرار بود بخشی از یک قرارداد بزرگ با شرکت نفت آمریکایی اکسون موبیل باشد.

  منابع آگاه خبر داده‌اند طی  یک قرارداد 400 میلیون دلاری، شرکت انگلیسی بریتیش پترولیوم و شرکت ایتالیایی انی این طرح را برای ساخت دو خط لوله نفتی در بستر دریا برای صادرات نفت عراق از طریق خلیج فارس اجرایی می‌کنند.

 این پروژه خط لوله قرار بود بخشی از یک پروژه بزرگتر 53 میلیارد دلاری با شرکت آمریکایی اکسون باشد ولی این قرارداد به خاطر  اختلافات و نگرانی های امنیتی به نتیجه نرسید.

 این پروژه بزرگ سی ساله نقطه تمرکز طرح های اکسون برای توسعه در عراق، دومین تولید کننده بزرگ نفت اوپک، است و بر هم خوردن قرارداد این شرکت با عراق، دستیابی به این آرزوها را به تعویق می‌اندازد.

 مذاکرات با بریتیش پترولیوم و انی در بغداد پس از یک اطلاعیه توسط مقامات عراق در ماه ژوئن انجام شد که طی آن شرکت هیوندای کره جنوبی برای ساخت یک تاسیسات 2.4 میلیارد دلاری تزریق آب دریا انتخاب شده بود. این هم بخشی از قراردادی بود که قرار بود با اکسون بسته شود.

 در ماه می، به نظر می رسید عراق به عقد قرارداد با شرکت اکسون نزدیک شده است. مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا طی سه روز، دو بار در این مورد با عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق گفت و گو کرد. عبد المهدی هم گفت عراق به زودی قراردادی با این شرکت آمریکایی و شریک آن پتروچاینا امضا می‌کند.

 ولی این مذاکرات به خاطر اختلافات در مفاد قرارداد و افزایش درگیری ها بین ایران، بزرگترین همسایه عراق، و امریکا به درازا کشیده شد. ایران و آمریکا هر دو از متحدان اصلی بغداد هستند.

 پنج مقام ارشد عراق گفتند تأخیر در عقد این قرارداد،  بغداد را مجبور کرده از شرکت‌های دیگری برای کمک به ایجاد زیرساخت های صادرات دریایی آن کمک بگیرد.

 یکی از این مقامات گفت:« ما نمی توانیم تا ابد منتظر اکسون بمانیم. ما مشکلات جدی با خط لوله های دریایی خود داریم و باید فوراً شرکایی پیدا کنیم تا در ساخت خط لوله های جدید به ما کمک کنند. تأخیر بیشتر به زیرساخت صادرات دریایی ما آسیب می رساند.

مطالب مرتبط

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

انصراف از پاسخ دادن