• به

  کانال نفت

  ،

  مرجع صنعت نفت و پتروشيمي

  خوش آمدید.
 • امروز: چهارشنبه 1 آبان 1398
 • آخرین به روز رسانی: چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۸

اجرای ۳ پروژه فناورانه در شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت

اجرای ۳ پروژه فناورانه در شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت
 • کانال نفت  
 • 21 خرداد 1398-16:38
 • 103 بازدید

به گزارش نفت ، عقیل براتی، با بیان اینکه ماهیت اصلی این شرکت پژوهشی/ مطالعاتی است، گفت: وظیفه اصلی شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت کشور، انجام مطالعات، شناسایی فناوری‌ها، تدوین دستورعمل‌ها و استانداردها و دیگر فعالیت‌های مرتبط، به منظور اجرای اقدام‌ها و پروژه‌هایی است که هدف آنها کاهش شدت انرژی و افزایش سهم انرژی‌های تجدیدپذیر حرارتی در کشور است.

وی از توسعه فناوری‌های نوین با هدف کاهش شدت انرژی در کشور به عنوان مهم‌ترین حوزه کاری پژوهش و فناوری در شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت یاد کرد و افزود: با توجه به سیاستگذاری‌های شرکت در زمینه فعالیت‌های پژوهشی و آینده‌پژوهی فناوری‌ها، به دنبال بومی کردن دانش فنی فناوری‌های مورد نیاز کشور در حوزه‌های کاری شرکت هستیم.

وی ادامه داد: می‌توان گفت مهم‌ترین قسمت در حوزه کاری پژوهش و فناوری، توسعه فناوری‌های نوین با هدف کاهش شدت انرژی در سطح کشور است، ضمن آنکه در فعالیت‌های مطالعاتی و سیاستگذاری نیز کمک می‌کنیم تا به نیازهای پژوهشی واحدهای عملیاتی پاسخ داده شود.

راه‌اندازی شورای پژوهش در شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت

رئیس پژوهش و فناوری شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت از راه‌اندازی شورای پژوهش این شرکت خبر داد و اظهار کرد: امسال بنا داریم با راه‌اندازی این شورا مکانی برای تدوین راهبردهای پژوهش و فناوری شرکت شکل گیرد.

براتی افزود: پایش‌هایی در سطح کشور داریم که بر اساس آن، نیازهای فناورانه حوزه انرژی را شناسایی و در این زمینه پروژه‌هایی تعریف می‌کنیم. از سوی دیگر، با شناسایی نیازهای فناورانه و غیرفناورانه حوزه انرژی، برای آنها برنامه‌ می‌ریزیم و پروژه‌های انتقال فناوری/ بومی سازی فناوری برایشان تعریف می‌کنیم.

وی تصریح کرد: از ابتدای آغاز به کار واحد پژوهش و فناوری، پروژه‌های پژوهشی زیادی داشتیم که از آن جمله می‌توان به دستیابی به دانش فنی سامانه میکرو سی‌اچ‌پی (MCHP)  بر مبنای موتور گازسوز داخلی اشاره کرد که سال گذشته با موفقیت به پایان رسید. اکنون در حال پیگیری تجاری‌سازی محصول و اصلاح تعرفه‌های برق و گاز برای این سامانه‌ها هستیم تا به صورت گسترده استفاده شود.

وی ادامه داد:  دانش فنی محصول آماده است، اما به دلیل فقدان تعرفه‌های مربوطه و نبود قوانین برای خرید برق در مقیاس میکرو مشکلاتی داریم  که پیگیر حل آن هستیم.

اجرای ۳ پروژه فناورانه جدید

براتی از اجرای سه پروژه فناورانه در شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت خبر داد و با بیان اینکه برای این پروژه‌ها مصوبات شورای پژوهش شرکت نفت و نیز هیئت مدیره شرکت ملی نفت دریافت شده است، افزود: در گام بعد برآنیم تا با کسب موافقت شورای پژوهش و هیئت مدیره شرکت بهینه‌سازی، قراردادهای مربوط را منعقد کنیم.

رئیس پژوهش و فناوری شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت در ادامه به پروژه‌های در دست اجرای این شرکت اشاره و اظهار کرد: یکی از این پروژه‌ها توسعه دانش فنی میکرو توربین گازی در محدوده توانی ۶۰-۳۰ کیلووات است که یک فناوری راهبردی برای کشور است و در حوزه‌های مختلفی از جمله ساختمان، حمل‌ونقل و صنعت (به‌ویژه صنعت نفت) به بهینه‌سازی مصرف انرژی و افزایش بهره‌وری کمک شایانی خواهد کرد، ضمن اینکه در نظر داریم قیمت تمام‌شده محصول را به حداقل ۳۰ درصد کمتر از نمونه‌های وارداتی مشابه برسانیم.  

مطالب مرتبط

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

انصراف از پاسخ دادن