• به

  کانال نفت

  ،

  مرجع صنعت نفت و پتروشيمي

  خوش آمدید.
 • امروز: چهارشنبه 30 مرداد 1398
 • آخرین به روز رسانی: چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۴

کیهان، زنگنه و بقیه قضایا

کیهان، زنگنه و بقیه قضایا
 • کانال نفت  
 • 17 بهمن 1397-13:08
 • 104 بازدید

این یکی از تیترهای صفحه نخست امروز روزنامه کیهان است: «کیهان: آیا نتیجه برجام، نفت در برابر غذا بود؟ زنگنه: کیهان دعا کرد برجام به نتیجه نرسید!»

این البته تنها تحریفی نبود که کیهان، نسبت به سخنان دیروز زنگنه انجام داد. هرچند پس از مجادله کلامی زنگنه با خبرنگار کیهان در نشست خبری دیروز وزیر نفت، چندان هم غیرقابل پیش‎بینی نبود که امروز کیهان، هر آنچه بخواهد علیه وزیر نفت بنویسد. هر کسی که در کنفرانس خبری دیروز وزیر نفت نبوده یا پرسش و پاسخ‌ها را نشنیده، شاید تصور کند واقعا جواب وزیر نفت به چنین پرسشی، همین بوده. در حالی که نخست وزیر نفت با طرح این موضوع که کیهان دعا می‌کرد برجام به نتیجه نرسد، همان موضوع قدیمی را پیش می‌کشد که اغلب اصولگرایان و تریبون‌های‌شان، وقتی که برجام به نتیجه رسید مخالف برجام بودند، اما وقتی ترامپ، از برجام خارج شد مدعی شدند که چرا برجام به نتیجه نرسیده است! سخن دیروز زنگنه، کنایه‌ای به این رویکرد متناقض است که البته کیهان پیش از این هم بارها این رویکرد متناقض را نشان داده است. به عنوان نمونه همه یادمان هست که کیهان، روزی ترامپ را دیوانه خطاب کرده بود و روزی دیگر، با فراموشی آنچه گفته بود، موضعی کاملا متضاد با موضع پیشین گرفته بود.

 از سوی دیگر، پاسخ وزیر نفت به پرسش کیهان درباره تاثیر برجام کاملا روشن بود. نخست بخوانید تا ببینید کیهان چه نوشته! کیهان نوشته است: «زنگنه همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار کیهان مبنی بر اینکه «آیا قرار بود برجام پس از سه سال، از وعده دریافت درآمدهای نفتی، به نفت در برابر غذا برسیم؟» به عادت گذشته مسئولان و مقام‌های دولت که از زبان توهین و تخریب بهره گرفته و تنها ادعای آزادی بیان را با خود یدک می‌کشند، دست به فحاشی و تخریب زد و در اظهاراتی عجیب و بی‌ربط مدعی شد: وضع ما خوب بود، شما دعا کردید و برجام را به هم زدید! این فرافکنی وزیر نفت در شرایطی مطرح می‌شود که قرار بود برجام همه تحریم‌ها را لغو کرده و موانع دسترسی به درآمدهای نفتی را بردارد، اما وعده‌های برجامی اکنون به خیالات شیرین دولتی‌ها تبدیل شده است. در حالی که ایران همه تعهدات خود را انجام داده، سه کشور اروپایی طرح توهین‌آمیز اینستکس را پیش کشیده‌اند که تنها سیاست مبادله پول نفت با غذا و داروست!»

کیهان اینها را نوشته تا هر کسی که این متن را بخواند ایمان بیاورد که زنگنه هیچ پاسخ قانع کننده‌ای نداشته و تنها عصبانی شده! این درحالی‎ است که زنگنه به صراحت گفت پس از برجام، در فاصله چهار ماه میزان صادرات نفت ایران یک میلیون بشکه در روز افزایش یافت و در اردیبهشت ۹۵ به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز رسید. اما از زمانی که ترامپ از برجام خارج شد، صادرات نفت دچار مشکل شد. اما کیهان و دیگر منتقدان دولت ترجیح می‌دهند بخش اصلی سخنان زنگنه را سانسور کنند تا اثبات کنند برجام هیچ فایده‌ای نداشت!

البته از آنها که هم‌صدا با ترامپ و اسرائیل، تنها مخالف برجام بودند، این گونه موضع گیری‌ها علیه برجام قابل پیش‎بینی است. اما نمی توانم تاسف خود را از این موضوع پنهان کنم که روزنامه باسابقه‌ای همچون کیهان که شماره‌های قبل از دهه ۱۳۷۰ آن همچنان آرشیوی معتبر برای تحقیق و پژوهش در تاریخ معاصر است، به چه روزی افتاده که سال‌ها بعد، دیگر به عنوان یک آرشیو نصفه و نیمه هم نمی‌توان به آن مراجعه کرد. تیترها و مواضع کیهان، شاید برای مسئولانش تاریخ مصرف روزانه داشته باشد و آنها را در تخریب رقبا راضی نگه دارد، اما در درازمدت، به عامل نابودی اعتبار روزنامه‌ای تبدیل شده که تنها با یک عنوان شناخته می‌شود: تریبون حسین شریعتمداری که به قول زنگنه گاهی قصد دارد جلوتر از رهبری حرکت کند!

حمیدرضا شکوهی

 

مطالب مرتبط

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

انصراف از پاسخ دادن