• به

  کانال نفت

  ،

  مرجع صنعت نفت و پتروشيمي

  خوش آمدید.
 • امروز: چهارشنبه 30 مرداد 1398
 • آخرین به روز رسانی: چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۱

نامه ۷۲ نماینده مجلس با اتکا به مفروضات و تحلیل‌های اشتباه نوشته شده است

نامه ۷۲ نماینده مجلس با اتکا به مفروضات و تحلیل‌های اشتباه نوشته شده است
 • کانال نفت  
 • 16 بهمن 1397-11:07
 • 103 بازدید

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نامه اخیر جمعی از نمایندگان درباره ضرورت اصلاح مدیریت وزارت نفت را همسو با ضربه زدن به وزارت نفت و تضعیف این صنعت دانست و گفت: نامه همکاران با اتکا به مفروضات غلط، تحلیل‌های اشتباه و پیشنهادهای نادرست نوشته شده است.

 

به گزارش نفت به نقل از ایسنا، جلال میرزایی با اشاره به نامه هفته گذشته جمعی از نمایندگان در انتقاد از وزیر نفت و درخواست آنها برای اصلاح مدیریت وزارت نفت، گفت‌: نامه همکاران با اتکا به مفروضات غلط، تحلیل‌های اشتباه و پیشنهادهای نادرست نوشته شده و درصدد ناکارآمد نشان دادن مدیریت آقای زنگنه هستند. به نظر می‌رسد بعضا اغراض متفاوت و متضادی در نوشتن نامه دخیل بوده است. یک عده غرض شخصی داشتند، یک عده دغدغه درست، اما تحلیل نادرست داشتند و عده‌ای دیگر درصدد ضربه زدن به وزارت نفت هستند که مشخص نیست این کار آگاهانه انجام شده یا ناآگاهانه است.

وی افزود: نویسندگان نامه در حالی از اصلاح در وزارت نفت حرف می‌زنند که سطح پیشنهادها بسیار پایین است و کار کارشناسی مبسوطی درباره آن انجام نشده است، این در حالی است که ابتدا باید ایده‌ها از سوی نخبگان مطرح شود، اما در این باره هیچ بحث کارشناسی صورت نگرفته و نتیجه این اینکه بعید است این افراد با صاحبنظران و کارشناسان حوزه نفت و گاز صحبت کرده باشند.

نماینده ایلام در مجلس شورای اسلامی رویکرد این نامه را سیاسی و عوامانه توصیف کرد و گفت: مفروضات آنها این است که ایران رتبه اول در ذخایر نفت و گاز دارد، در حالی که این طور نیست و مثلا می‌گویند به علت برخی از غفلت‌ها و سوء تدبیرها ایران نتوانسته است در سطح سیاست‌گذاری و اجرا جایگاه اقتصادی خود را در جهان ارتقا دهد که به نظرم تعمیم نادرستی است، زیرا جایگاه اقتصادی کشورها را تنها نفت و گاز رقم نمی‌زند و این به عوامل متعددی مربوط است.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نویسندگان نامه گفته‌اند که ما برای مقابله با تحریم آمریکا راهکار روشن داده‌ایم، اما اهتمامی برای اجرا در وزارت نفت نیست. اگر به این راهکارها نگاهی بیندازیم از لحاظ محتوایی ایرادهای زیادی دارد. مثلا در جایی از انجام مذاکرات راهبردی با کشورهای بزرگ منطقه صحبت می‌شود، اما واقعیت این است که برخی از کشورهای بزرگ به صورت سنتی رقیب ما در حوزه نفت و گاز هستند یا از ظرفیت کشورها جهت سوآپ نفت و گاز، انجام معاملات تهاتری و ایجاد زنجیره فروش نفت و فرآورده‌های نفتی صحبت می‌شود، در حالی که این موارد واقعا ابهام دارد.

میرزایی ادامه داد: شاید در سطح مبانی علم اقتصاد خوب باشد، اما اجرای آن در عالم واقع با موانع متعددی مواجه است. در معامله تهاتری دو، سه طرف باید باشند که علاوه بر منافع اقتصادی مشترک اراده سیاسی برای انجام این کار داشته باشند، یا بحث زنجیره فروش نفت و یا فرآورده‌های نفتی میلیاردها دلار سرمایه نیاز دارد و من تعجب می‌کنم آقایانی که در مجلس در جریان بودجه هستند چطور خود را به غفلت می‌زنند و واقعیت‌ها را نمی‌بینند.

وی عنوان کرد: اشاره دیگر این نامه مشارکت در ساخت مخازن ذخیره‌سازی نفت خام در بنادر کشورهای چین، هند، برزیل، آفریقای جنوبی، عمان و اندونزی است، اما با چه بودجه‌ای می‌خواهند این کار را انجام دهند؟ هم اکنون شرایط ما اضطراری و وضع‌مان متفاوت است. چرا در دوره‌ای که پول‌های کلان از فروش نفت به دست آمد این ذخیره‌سازی انجام نشد؟ یا اینکه گفتند از ظرفیت پالایشگاه‌های خارجی برای پالایش نفت خام ایران و فروش فرآورده استفاده شود. پالایشگاه‌های خارجی خودشان از کشورهای دیگر نفت خام وارد می‌کنند و آن را برای نیاز داخل یا صادرات پالایش می‌کنند. این طور نیست که مثلا بگوییم هند از ما روزانه یک میلیون بشکه نفت خریداری کند و بعد آن را پالایش کند و برای ما بفروشد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی افزود: در راهکارها اشاره به سازوکار یکپارچه سازی میدان‌های مشترک نفت و گاز با کشورهای عراق، قطر، عمان و امارات شده است. آیا بریتیش پترولیوم و شرکت‌های بزرگی که در عراق هستند حاضرند با ما کار کنند؟ ما در فاز ۱۱ پارس‌جنوبی با توتال قراردادی بستیم که به خاطر آن چه بلاها که سر زنگنه نیاوردند. می‌گفتند چون توتال در قسمت قطر کار می‌کند نباید برای این قرارداد انتخاب می‌شد، زیرا اطلاعات میدان را به قطری‌ها می‌دهد. همچنین از توسعه همکاری بخش بالادستی نفت و گاز با کشورهای عضو اتحادیه بریکس صحبت شده است، اما موضوع این است که ایران از این همکاری بدش نمی‌آید، اما این کشورها برای این کار نمی‌آیند.

مطالب مرتبط

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

انصراف از پاسخ دادن