• به

  کانال نفت

  ،

  مرجع صنعت نفت و پتروشيمي

  خوش آمدید.
 • امروز: شنبه 3 آبان 1399
 • آخرین به روز رسانی: شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۱

ضرر ۲۷۰ میلیارد دلاری کرونا به اقتصادهای نفتی خاورمیانه

ضرر ۲۷۰ میلیارد دلاری کرونا به اقتصادهای نفتی خاورمیانه
 • کانال نفت  
 • 24 تیر 1399-14:55
 • 55 بازدید

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی می‌کند اقتصاد کشورهای صادر کننده نفت خاورمیانه در سال جاری میلادی به خاطر همه‌گیری ویروس کرونا و اختلال در بازار نفت، ۷.۳ درصد راکد شود و۲۷۰ میلیارد دلار درآمد نفتی کمتری نسبت به سال گذشته داشته باشند.

 به گزارش کانال نامحدود به نقل از خبرگزاری تسنیم به نقل از ایکانامیک تایمز، انتظار می رود تولید کنندگان انرژی در خاورمیانه در سال جاری میلادی 270 میلیارد دلار درآمد نفتی کمتری نسبت به سال گذشته داشته باشند. طبقه گزارش دورنمای انرژی صندوق بین المللی پول، عربستان سعودی، بزرگترین تولید کننده نفت این منطقه، رکود عمیقی را طی همه‌گیری ویروس کرونا تجربه میکند.

 صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی می‌کند اقتصاد کشورهای صادر کننده نفت خاورمیانه در سال جاری میلادی به خاطر همه‌گیری ویروس کرونا و اختلال در بازار نفت، 7.3 درصد راکد شود. این رقم دو درصد بیشتر از پیش بینی قبلی این صندوق در اواسط آوریل است.

صندوق بین‌المللی پول در ماه آوریل پیش‌بینی کرده بود اقتصاد عربستان حدود 2.3 درصد در سال جاری میلادی کوچک شود.  این صندوق رقم رکود عربستان را تغییر داده و حالا تا 6.8 درصد بالا برده است. اقتصاد عربستان پس از این رکود، 3 درصد در سال آینده میلادی رشد خواهد کرد.

 عربستان سعودی علاوه بر سقوط قیمت نفت و کاهش تولید، میلیاردها دلار هم به خاطر متوقف کردن مراسم حج ضرر کرده است. برای اولین بار در تاریخ عربستان، مراسم حج سال جاری بدون زائران خارجی برگزار می‌شود. این مراسم سال گذشته 2.5 میلیون نفر را راهی عربستان کرد.

 عربستان برای افزایش درآمد دولت، مالیات بر برخی کالاهای اساسی و خدمات را سه برابر کرد و مالیات بر ارزش افزوده را تا 15 درصد افزایش داد.

 صندوق بین المللی پول به دولت های این منطقه هشدار داده با در نظر گرفتن موج دوم همه گیری ویروس کرونا، اقدامات لازم را برای حمایت از اقتصاد و پشتیبانی از معیشت مردم انجام دهند.

 در این بین، کل رکود اقتصادی کشورهای وارد کننده نفت خاورمیانه که شامل یونان، اردن و سودان می شوند، 1.1 درصد خواهد بود که تغییر چندانی نسبت به پیش‌بینی قبلی صندوق بین‌المللی پول در ماه آوریل نداشته است. ولی انتظار می‌رود سطح تورم در این کشورها به 10 درصد برسد.

 چالش های بسیاری در سراسر این منطقه وجود دارد. مثلا تورم در لبنان طی سال گذشته به 56 درصد رسیده و ارزش پول این کشور دو سوم کاهش یافته است. صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی می‌کند اقتصاد این کشور کوچک خاورمیانه که میزبان جمعیت بالایی از پناهندگان سوریه و فلسطین است، 12 درصد در سال جاری میلادی راکد شود.

 به علاوه، ایران هم به شدت سعی در مدیریت بحران کرونا دارد. ایران در سال جاری میلادی تقاضای 5 میلیارد دلار وام از صندوق بین‌المللی پول کرده که اولین درخواست ایران از این نوع، طی شش دهه گذشته بوده است.

 صندوق بین المللی پول از آغاز سال جاری میلادی 17 میلیارد دلار به کشورهای خاورمیانه وام اعطا کرده که 5.2 میلیارد دلار آن به یونان و حدود 1.4 میلیارد دلار به پاکستان اختصاص داده شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

انصراف از پاسخ دادن