• به

  کانال نفت

  ،

  مرجع صنعت نفت و پتروشيمي

  خوش آمدید.
 • امروز: شنبه 3 آبان 1399
 • آخرین به روز رسانی: شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۶

سقوط قیمت نفت باعث کوچک شدن سریع اقتصادهای حاشیه خلیج فارس شد

سقوط قیمت نفت باعث کوچک شدن سریع اقتصادهای حاشیه خلیج فارس شد
 • کانال نفت  
 • 14 تیر 1399-16:35
 • 53 بازدید

طبق پیش بینی صندوق بین‌المللی پول، اقتصادهای حاشیه خلیج فارس روی همرفته ۷.۶ درصد در سال جاری میلادی به خاطر سقوط قیمت نفت کوچک می شوند.

 به گزارش کانال نفت به نقل از خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، یکی از مقامات ارشد صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده اقتصادهای حاشیه خلیج فارس روی همرفته 7.6 درصد در سال جاری میلادی به خاطر سقوط قیمت نفت کوچک شوند.

 این رقم بسیار بیشتر از پیش بینی قبلی این صندوق در ماه آوریل است که طبق آن شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس رشد منفی 2.7 درصد را در سال جاری میلادی تجربه می‌کردند.

جهاد آزور، مدیر منطقه خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین‌المللی پول، در یک وبینار در این هفته گفت:« بخش نفت 7 درصد کوچک می شود و این رکود به بخش غیر نفتی هم راه می‌یابد».

 صندوق بین‌المللی پول در ماه ژوئن هشدار داده بود اقتصاد عربستان سعودی که بزرگ‌ترین اقتصاد منطقه خلیج فارس است، 6.8 درصد در سال جاری میلادی کوچک میشود. این صندوق در ماه آوریل رکود در اقتصاد عربستان را 2.3 درصد پیش بینی کرده بود.

طبق گفته آزور، درآمد نفتی در کشورهای حاشیه خلیج فارس 200 میلیارد دلار در سال جاری میلادی به خاطر تحولات نامناسب قیمت نفت کاهش می یابد.

 اقتصادهای حاشیه خلیج فارس پس از سقوط بازار نفت در 2014 تا 2016 تلاش کردند وابستگی خود به درآمدهای نفتی را کاهش دهند ولی این وابستگی هنوز وجود دارد.

 در واقع، صندوق بین‌المللی پول در فوریه سال جاری و قبل از آغاز این بحران هشدار داده بود درآمدهای پایین نفتی باعث می شود اقتصادهای حاشیه خلیج فارس ثروت خود را طی 15 سال از دست بدهند.

مطالب مرتبط

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

انصراف از پاسخ دادن